Pielgrzymka Przyjaciół Misji na Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Pielgrzymka Przyjaciół Misji na Święty Krzyż

wielkość tekstu: A | A | A

Trzecia niedziela czerwca to dzień pielgrzymki Przyjaciół Misji Oblackich na Święty Krzyż z regionu ziemi kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. W tym dniu do Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymują zarówno Przyjaciele Misji jak i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy posługują na misjach bądź też niegdyś głosili Ewangelię w krajach misyjnych.

Tradycyjnie spotkanie Przyjaciół Misji animują nasi współbracia z Prokury Misyjnej, a także osoby świeckie pracujące i udzielające się w tym dziele naszej Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów.

1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków, a także pomocy materialnej. Zmarły przed kilku laty O. Walenty Zapłata OMI i wielu innych polskich oblatów zastanawiało się, jak pomóc naszym misjonarzom? W misjonowanie prowadzone przez polskich oblatów włączono ludzi świeckich. Przyjaciele misji stali przede wszystkim zapleczem modlitewnym. Już w maju 1969 r. stworzono grupę o nazwie „Przyjaciele Misji Oblackich”. Ludzie odpowiedzieli z zapałem na apel pomocy misjom i misjonarzom. I tak powstała „Prokura Misyjna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej” i „Przyjaciele Misji Oblackich”.

Dziś na Świętym Krzyżu gościliśmy wielu misjonarzy. Na spotkanie z Przyjaciółmi Misji przyjechał o. Marian Lis OMI – Dyrektor Prokury Misyjnej z Poznania wraz z Panem Michałem – osobą świecką, pracującą wraz z misjonarzami z Prokury. Na Święty Krzyż przybyli także misjonarze: oo. Arkadiusz Cichla OMI i Andrzej Rak OMI pracujący na Ukrainie, oo. Alojzy Chrószcz OMI i Jan Kobzan OMI z Kamerunu. Wśród misjonarzy obecni byli i ci, którzy niegdyś pracowali na misjach: o. Piotr Lepich OMI (Kamerun), o. Franciszek Chrószcz OMI (Kamerun i Madagaskar), o. Krzysztof Trociński OMI (Kamerun). W modlitwę i spotkanie z Przyjaciółmi Misji włączyli się także nasi domownicy, a niegdyś misjonarze w krajach misyjnych: o. Władysław Kozioł OMI (Kamerun) oraz br. Zygmunt Wolniak OMI (Madagaskar) i Stanisław Jankowicz OMI (Kamerun).

Ojcowie z Prokury Misyjnej głosili słowo Boże podczas Mszy świętych. Tradycyjnie o godz. 14.00 w bazylice miało miejsce spotkanie z misjonarzami.

Wraz ze Przyjaciółmi Misji, pielgrzymami i współbraćmi z misji podczas uroczystej sumy dziękowaliśmy Bogu za dar 50 lat kapłaństwa o. Stanisława Jankowicza OMI, naszego współbrata ze świętokrzyskiej wspólnoty. Jubilat przez 37 lat posługiwał jako misjonarz w Kamerunie.

Podczas Eucharystii, której przewodniczył o. Stanisław OMI, słowo Boże wygłosił mistrz nowicjatu, o. Krzysztof Jamrozy OMI. Wraz z jubilatem Eucharystię koncelebrowali misjonarze ad gentes oraz zaproszeni współbracia: ksiądz Zbigniew Stanios – kustosz sanktuarium w Kałkowie oraz oblaci: o. Jan Bielecki OMI, o. Tomasz Ewertowski OMI i o. Tadeusz Rzekiecki OMI. Na uroczystości przyjechał także brat Andrzej Rup OMI.

Na zakończenie Eucharystii złożono o. Jankowiczowi OMI życzenia z okazji jego jubileuszu. Na początek uczynił to przełożony świętokrzyskiej wspólnoty zakonne, o Marian Puchała OMI. Do życzeń dołączyli się nowicjusze, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior, pracownicy świeccy z klasztoru, rodzina o. Stanisława OMI i Przyjaciele Misji Oblackich.

Po modlitwie po Komunii świętej o. Stanisław Jankowicz OMI wyraził podziękowanie za wspólną modlitwę i przygotowaną uroczystość.

Na zakończenie Eucharystii nasi nowicjusze zagrali utwór Gabriel’s oboe z niezapomnianego filmu „Misja” ze wspaniałą muzyką Ennia Morricone.

Podczas Eucharystii przy organach zasiadł Pan Mirosław Rubak HOMI (Honorowy Oblat).

(tekst oraz fot.: OMI Święty Krzyż)

czytano: 339 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2021-06-22 12:24:10

Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna