U św. Eugeniusza w Kędzierzynie

Strona główna » Aktualności » U św. Eugeniusza w Kędzierzynie

wielkość tekstu: A | A | A

W ostatnią niedzielę, w oblackiej parafii św. Eugeniusza w Kędzierzynie Koźlu miała miejsce Msza św. i spotkanie opłatkowe Przyjaciół Misji. Wyjątkowo nie była to niedziela misyjna, gdyż została przeniesiona na bardziej dogodny termin w okresie wiosennym.

Z Prokury Misyjnej przyjechał o. Wiesław Chojnowski i o. Mariusz Bosek, który głosił słowo Boże. Z racji tego, że była to niedziela Słowa Bożego główne myśli skupiały się wokół Biblii, która jest fundamentem naszej wiary. Niestety w wielu krajach jest ona odrzucana lub z różnych powodów ludzie nie mają do niej dostępu. Stąd zrodził się pomysł projektu „Biblia na Madagaskar". Dzięki niemu 1200 rodzin za symboliczną opłatę otrzymało już egzemplarz Pisma św. Obecnie przygotowywana jest Biblia w postaci audiobooka dla tych, którzy nie potrafią czytać i pisać.

Po Eucharystii wspólnie spędziliśmy czas na śpiewaniu kolęd i dzieleniu się opłatkiem - opowiada o.Mariusz. Mówiliśmy o tym, co wydarzyło się w minionym roku. Szczególne zainteresowanie wzbudziły relacje, które przekazaliśmy  z niedawno odbytych uroczystości z okazji 50-lecia pobytu pracy  polskich misjonarzy w Kamerunie, który od niedawna jest samodzielną prowincją (pracuje tam jeszcze 5 Polaków).  Z tej okazji pojechał tam prowincjał o.Paweł Zając, a jako delegat Prokury Misyjnej o. Marcin Wrzos (który odwiedził  miejsca, gdzie realizowane są projekty misyjne i zbierał  potrzebne materiały audio-wizualne). Podczas tych uroczystości przedstawiony został owoc pracy polskich oblatów. To ponad 40 kobiet i mężczyzn, które usłyszały w swym sercu głos powołania do służby kapłańskiej i zakonnej. Wszyscy oni podczas mszy św. dawali świadectwo i ofiarowali Prowincjałowi wspólny dar  w postaci żywego baranka (z wiadomych przyczyn nie mógł on dotrzeć do Polski, wiec pozostał na miejscu). Do innych owoców pracy misjonarzy należy budowa i  wyposażenie nowych placówek misyjnych oraz praca z ubogimi.

Bardzo ważnym tematem były nadchodzące wydarzenia, związane z obchodami obecnego roku jubileuszowego, w którym świętujemy 100-lecie Polskiej Prowincji Oblatów. Wszyscy otrzymali zapraszenie na uroczystości połączone z piknikiem rodzinnym, które odbędą się 7 czerwca w Poznaniu z udziałem o. Generała. Dalsze uroczystości będą miały miejsce tydzień później w Krotoszynie, gdzie był dom pierwszej wspólnoty oblackiej.

czytano: 661 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2020-01-27 18:13:02

kędzierzyn_opłatek_2020 Ilość zdjęć w galerii: 9
dalej 
Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna