Ikona Św. Eugeniusza de Mazenoda

Strona główna » Aktualności » Ikona Św. Eugeniusza de Mazenoda

wielkość tekstu: A | A | A

Aktualnie ikona św. Eugeniusza de Mazenoda znajduje się w zakrystii oblackiej parafii pw. Chrystusa Króla w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Św. Biskup Eugeniusz de Mazenod

            Ikona przyciąga nas swoimi walorami artystycznymi, subtelnym antyrealizmem i kolorystyką. Jednakże pojmowanie ikony jako dzieła sztuki mającego zaspokoić wymagania estetyczne jest istotne, ale nie najważniejsze. Ikona oprócz bogactwa artystycznego posiada znacznie większe bogactwo duchowe. Nie znajdziemy na niej zbędnych ozdób, wszystko ma tutaj swoje znaczenie teologiczne.

            Każda ikona jest chrystocentryczna – w przypadku ikony św. Eugeniusza widzimy Krzyż w centrum w tzw. „złotym środku”, który św. Eugeniusz trzyma przed sobą. Krzyż po którym poznajemy Ojców Oblatów M. N. W lewej dłoni, przykrytej ornatem, znajduje się Reguła, której był autorem. Przykryta dłoń, trzymająca Regułę oznacza wyraz szacunku i gotowości do służby. Św. Eugeniusz ubrany jest w jasny, rozświetlony ornat, schłodzony błękitem. Tutaj pracowałam kolorami, aby przedstawić wiatr i ogień, bo ktoś powiedział o św. Eugeniuszu, że jest misjonarzem z wiatru i ognia. Ma też na ornacie paliusz – był biskupem metropolitą w Marsylii. Bogato haftowane mankiety (zarękawki), w bizantyjskim stylu to znak udziału w Kapłaństwie Chrystusowym. Oblicze ma młode, charakterystyczne, duże oczy, patrzące bardzo daleko. Ma też białe (siwe) włosy, które w ikonografii oznaczają mądrość Bożą. Młoda twarz to oznaka przemiany, zmartwychwstania, bo każda ikona nosi w sobie atmosferę Zmartwychwstania. Oblicze otoczone jest złotym nimbem, złoto oznacza moc Bożą.

            Nad głową św. Eugeniusza w prawym i lewym narożniku ikony znajduje się patron Zgromadzenia. Pierwszym patronem był św. Józef, później św. Eugeniusz zmienił na Niepokalaną, stąd nazwa Zgromadzenia. Ikona otoczona jest złotą ramką i białym paskiem. Złoto to moc Boża, a biały oznacza atmosferę i czas po Zmartwychwstaniu. W polu ikony są też brązowe napisy, czyli święci są podpisani. Matka Boża i św. Józef w języku greckim, św. Eugeniusz w języku polskim. Napisałam także krótkie, ale bardzo istotne hasła św. Eugeniusza – trzy filary duchowości Ojców Oblatów M. N.

            Ikona ma wymiary 60x42 cm. Jest namalowana na desce z olchy, na podkładzie kredowym z klejem kładzionym na gorąco. Pigmenty naturalne – pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i piasku.

            Praca przy ikonie trwała około pół roku, powstała na prośbę o. proboszcza Michała Hadricha. Bardzo dziękuję o. Proboszczowi za pomoc i konsultacje przy pracy. Dziękuję także za powierzenie mi napisania tej ikony.

 

S. Agnela Służebniczka NMP

czytano: 819 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2019-10-08 10:34:41

Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna