Wyposażenie kościoła i leczenie - Lwów (Ukraina)

Strona główna » Projekty misyjne » Zrealizowane projekty misyjne » Wyposażenie kościoła i leczenie - Lwów (Ukraina)

wielkość tekstu: A | A | A

Przekazno 500 USD = 1 915 zł

Prosimy o dofinansowanie naszej działalności duszpasterskiej oraz dodatkowe środki finansowe na leczenie w 2020. Sumy, o które prosimy to:

 1. Na ogrzewanie kościoła – 1.560 PLN (400 USD).
 2. Na sedilia do kościoła – 1.950 PLN (500 USD).
 3. Na rehabilitację i leczenie – 5.850 PLN (1.500 USD).
 4. Na zakup komputera PC dla proboszcza – 1.950 PLN (500 USD).

 

Pierwsza nasza prośba to już tradycyjna prośba o pomoc w sfinansowaniu 50% kosztów wydawanych na ogrzewanie kościoła. Będzie to – jak na dziś przewidujemy – około 400 USD. Jest to dla nas duża pomoc, gdyż sumy zbierane od parafian na ten cel wciąż są małe, ponieważ starsi parafianie po prostu nie mają pieniędzy i często im samym trzeba pomagać.

W ostatnich latach zawsze prosiliśmy o pomoc w sfinansowaniu jakieś większej, konkretnej inwestycji dla parafii. W bieżącym roku wykonaliśmy do kościoła nowe sedilia: jedno dla przewodniczącego, dwa dla koncelebransów. Kolejny etap to wykonanie dla lektorów i ministrantów. Stolarz, który dotychczas wykonał dla nas wszystkie meble do prezbiterium, po podliczeniu kosztów materiałów i robocizny i zweryfikowaniu nowych cen drewna, zażądał za wszystko w sumie 2.500 USD. W ub. roku otrzymaliśmy łącznie 1.400 USD z Delegatury i Konferencji Episkopatu Polski wydając 950 USD za wspomniane trzy sedilia. Zwracamy się do Delegatury o kwotę 500 USD na ten cel. Na ten sam cel o taką samą kwotę poprosimy Pomoc Katolikom na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Resztę, 100 USD, będziemy starali się zebrać wśród naszych parafian, tak, aby nie przyzwyczajali się, że wciąż tylko otrzymują. Planowaliśmy zebrać więcej na ten cel w parafii, ale nieprzewidziane wydatki na remont zakrystii (nowe drzwi, zaplecze sanitarne i nowe szafy po usunięciu nas z jednego pomieszczenia w kościele i przeniesieniu do skrytki przy wejściu do nawy), spowodowały konieczność zaapelowania do parafian o pomoc finansową i przeznaczeniu na ten cel pieniędzy zebranych wcześniej na sedilia. W razie potrzeby dołożymy ze środków zebranych w Polsce. Musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami na pokrycie kosztów wynajęcia adwokata, który reprezentowałby parafię w procesie o odzyskanie kościoła. Zmieniająca się sytuacja polityczna na Ukrainie i we Lwowie stwarza kolejną szansę na powrót kościoła w ręce parafii.

Kolejna prośba – podobnie jak w roku ubiegłym – dotyczy rehabilitacji i leczenia kręgosłupa o. Marka Rostkowskiego, który musi spędzić minimum trzy tygodnie w specjalistycznym szpitalu w Polsce. Całość leczenia, nie licząc drogi, będzie wynosiła około 1.500 USD. O. Marek będzie się starał zebrać na te wydatki głosząc kazania w Polsce. Na wspomniany cel prosimy o 500 USD. Niestety, w czasie wakacji zdiagnozowano u o. Marka postępującą zaćmę lewego oka z niebezpieczeństwem odklejenia się siatkówki (co miało miejsce już w 2007 r. w przypadku prawego oka). Z poszukiwań kliniki, która podjęłaby się tej operacji wynika, że można ten zabieg, w sytuacji ryzyka odklejenia się siatkówki, dokonać tylko prywatnie, a koszt wynosi w Polsce 1500 USD. Dlatego prosimy o dodatkowe dofinansowanie 1000 USD.

Ostatnia prośba dotyczy konieczności zakupu komputera stacjonarnego dla proboszcza naszej parafii. Poprzedni duszpasterz użytkował swój prywatny PC również jako parafialny. Po jego wyjeździe obecny proboszcz posługuje się prywatnym laptopem dla celów parafii. Chcielibyśmy, aby dom-parafia posiadały jeden PC stacjonarny, który będzie na stałe we wspólnocie i będzie stanowił również bazę danych parafii. Stąd też nasz prośba o dofinansowanie kwotą 500 USD, a resztę pokryjemy z funduszy domu.

Serdecznie dziękujemy za wszelką dotychczasową okazywaną nam pomoc.

 

            Z braterskim pozdrowieniem.

  o. Marek A. Rostkowski OMI - dyrektor

czytano: 263 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2021-04-09 16:36:34

Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna