Na takie czasy

Strona główna » Aktualności » Na takie czasy

wielkość tekstu: A | A | A

Na takie czasy!

W tym czasie często powtarzamy słowa św. Eugeniusza: „Trzeba próbować wszystkiego, aby rozprzestrzeniać Królestwo Boga”. Od kiedy rozpoczął się kryzys związany z pandemią w żadnym z czterech krajów prowincji Cruz del Sur (Argentyna, Urugwaj, Paragwaj, Chile) nie przestaliśmy troszczyć się o powierzonych nam ubogich, tych dobrze nam znanych i tych zupełnie nowych.

Globalna kwarantanna została ogłoszona na początku marca. Dopiero od tygodnia w szkołach trwały lekcje, bo wakacje u nas przypadają w styczniu i lutym. Szybko zawieszono wszelkie aktywności związane z gromadzeniem się ludzi, także zgromadzenia religijne.Czy to się dzieje naprawdę? Jak będziemy przeżywać Wielkanoc bez możliwości uczestniczenia w celebracjach? Co możemy zrobić w tej sytuacji? Zaczęliśmy sobie zadawać wiele pytań. Na szczęcie oblatom nie zabrakło inicjatyw i pomysłów na ten czas.

Wielki Tydzień

Niedzielę Palmową rozpoczęliśmy, w  wielu miejscach, odwiedzając wiernych, dom po domu i błogosławiąc palmy. W innych miejscach ludzie zostawiali palmy przy kościele, a następnie, gdy były już pobłogosławione, odbierali je. W jednej z kaplic w Wielki Czwartek kilkoro wiernych zorganizowało umywanie nóg – z użyciem żelu do dezynfekcji. W Wigilię Paschalną zrobiliśmy procesję z paschałem umieszczonym na samochodzie, było też błogosławieństwo wody.Nie zabrakło też  6-dniowych rekolekcji wielkopostnych, oczywiście w wersji online, zatytułowanych „Droga nadziei”.  W tym czasie poczuliśmy że dzięki Internetowi jesteśmy połączeni z wieloma wiernymi, do których docierała nasza „wirtualna” posługa, nie tylko z naszego ośrodka.

W Paragwaju dużą pomocą okazało się radio Pa iPuku, które dociera niemal wszędzie. Transmitowaliśmy za jego pomocą msze święte oraz programy skierowane głównie do Indian. Zapraszaliśmy ludzi, by łączyli się z nami podczas codziennej medytacji słowa Bożego i prowadziliśmy rozważania tajemnic Wielkiego Tygodnia. W niektórych miejscach kościoły mogły zostać otwarte dla ludzi pragnących przyjść na osobista modlitwę. Msze święte zasadniczo odbywały się bez udziału wiernych, ale w Wielki Czwartek objechaliśmy z Najświętszym Sakramentem całe miasto i pobłogosławiliśmy Nim wiernych.

Młodzież

Regularnie organizowaliśmy przez Internet, dzięki programowi ZOOM, wydarzenia dla młodzieży. Były spotkania dla młodych zainteresowanych tematem powołań i dla animatorów grup młodzieżowych. Prelegentem jednego z tych spotkań był również o. Mariusz Bosek. Młodzi byli bardzo zainteresowani tymi inicjatywami, szybko powstały więc kolejne: animacja tygodnia modlitw o powołania oblackie czy 9-dniowe rekolekcje młodzieżowe na żywo (Instagram). Powstał także specjalny program rekolekcji na Wielki Tydzień dla młodzieży pt. „Pascha młodych” – realizowany oczywiście online, tym razem przy użyciu WhatsAppa. Duszpasterzom nie zabrakło kreatywności.

Pomoc Potrzebującym

Kwarantanna przyniosła ze sobą problemy z brakiem pracy (bezrobocie całkowite i częściowe) czy z brakiem żywności. Zaczęliśmy troszczyć się o zdobywanie jedzenia i organizowanie tzw. kuchni sąsiedzkiej. Wiele rodzin wspólnie gotowało, by jak najlepiej wykorzystać dostępne produkty. Rozpoczęliśmy zaopatrywanie potrzebujących w podstawowe produkty (mąka, ryż, makaron, mleko w proszku). Towarzyszyliśmy chorym, dzwoniliśmy do rodzin z problemami. Powstał również projekt „Lodówka Maryi”. Kto mógł, ten przygotowywał jeden posiłek więcej, a następnie przez wolontariuszy parafialnych był on dostarczany osobom potrzebującym.  W ten  sposób „Lodówka Maryi” podwoiła liczbę przygotowywanych posiłków.

W Buenos Aires, stolicy Argentyny, w dzielnicy biedy oblaci od wielu lat prowadzą schronisko formacyjne dla dzieci i młodzieży ubogiej lub żyjącej na ulicy.W czasie pandemii schronisko jest zamknięte, ale organizuje się pomoc w postaci żywności oraz środków higienicznych, które są  wydawane podopiecznym dwa razy w tygodniu.

Towarzyszenie duchowe

Wbrew pozorom nie tylko problemy materialne doskwierają ludziom bardziej, niż było to przed pandemią. Wiele osób zmaga się z samotnością i opuszczeniem, rodziny często są skonfliktowane i podzielone. Podział sprowokowany jest przez brak środków do życia. Wprowadziliśmy możliwość rozmów i towarzyszenia duchowego, szukając wspólnie rozwiązań i dając nadzieję. Są to rozmowy online, indywidualne i dla rodzin.

Co ja mogę zrobić?

Wielu potrzebuje teraz pomocy, z pewnością w jakimś stopniu potrzebującym jesteś także Ty i ja. Ale zapewniam Was, że każdy może też pomóc. Przekonał mnie o tym jeden z naszych starszych ojców. 74-letni oblat napisał do mnie i podzielił się swoim nowym przedsięwzięciem: „Drogi ojcze , choć nie jestem już taki młody, postanowiłem, że nauczę się gotować, aby odciążyć nieco młodszych ojców zajętych posługami poza domem”.  To są małe rzeczy, które dodają nam siły.

Właśnie teraz na półkuli południowej zaczyna się zima i potrzeby ludzi są coraz większe. Miesiące kwarantanny pogłębiły i tak duże problemy ekonomiczne, z którymi zmagają się tutaj ludzie. Życie jednak się nie zatrzymuje, biegnie do przodu i Pan Jezus podaje nam ciągle nowe pomysły na to, jak dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Co też w jakiś sposób przypomina nam o. Louis Lougen, superior generalny: „Narodziliśmy się (my oblaci) na właśnie takie czasy”.

o. Jorge Albergati OMI, Provincjał Prowincji Cruz del Sur.

czytano: 550 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2020-07-24 09:54:20

Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna