Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie

Strona główna » Aktualności » Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie

wielkość tekstu: A | A | A

20 października Kościół na całym świecie obchodził Światowy Dzień Misyjny, ustanowiony już 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie”  to hasło tegorocznego dnia jak i całego miesiąca, który Ojciec Święty ogłosił misyjnym, aby uczcić setną rocznicę ogłoszenia Listu Apostolskiego Maximum illud Papieża Benedykta XV (z 30 listopada 1919 r.).

W orędziu wydanym na  Światowy Dzień Misyjny, Papież Franciszek przypomniał, że przeżywanie tego dnia pomoże nam przede wszystkim "na nowo odkryć misyjne znaczenie naszej przynależności do Jezusa Chrystusa, wiary otrzymanej jako dar w sakramencie chrztu."  

Każdy ochrzczony z natury rzeczy jest posłany, aby innym głosić Dobra Nowinę. Jest to zadanie, na które bardzo dobitnie papież zwrócił uwagę ogłaszając już w 2017 roku Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. W homilii, podczas Nieszporów rozpoczynających tegoroczny Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, Ojciec Święty podkreślił, że ma on „ być wstrząsem, aby nas pobudzić do czynienia dobra. Nie mamy być notariuszami wiary i dozorcami łaski, ale misjonarzami”. I dodał: „Bóg nie będzie nas pytał, czy zazdrośnie strzegliśmy życia i wiary, ale czy narażaliśmy się, ryzykując, a może tracąc twarz”.

„Odwagi, Matko Kościele: odzyskaj swoją płodność w radości misji!” - wołał.

Prokura Misyjna, zajmująca się na co dzień troską o misje i ożywianiem ducha misyjnego wśród wiernych, odwiedziła w ten szczególny dzień trzy parafie: Odkupiciela Świata we Wrocławiu (o. Mariusz,  kl. Świętosław), św. Anny w Poznaniu (o. Marian, kl. Eugeniusz) i Wniebowzięcia NMP w Raciborzu (o. Wiesław, o. Błażej) .

Tej niedzieli Słowo Boże bardzo mocno zachęcało nas do wytrwałej modlitwy, której plastycznym obrazem było czytanie z księgi Wyjścia, ukazujące Mojżesza wstawiającego się podczas walki za lud. Kiedy jego uniesione w modlitwie ręce opadały ze zmęczenia, Izrael zaczynał przegrywać walkę. Dzięki pomocy tych, którzy podtrzymywali jego ręce w górze, walka zakończyła się zwycięsko. To piękny obraz dla nas oblatów i naszego dzieła Przyjaciół Misji. Potrzeba, abyśmy się wzajemnie podtrzymywali naszą modlitwą, aby przezwyciężyć wszelkie trudności i kiedyś spotkać się razem w niebie. Św. Paweł w drugim czytaniu wołał; „Zaklinam cię na Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, oraz na Jego pojawienie się i na Jego królestwo: głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę” (2 Tm 3, 14 – 4, 2).

 127 osób, zachęconych  tym apelem we wrocławskiej parafii, przyłączyło się do Przyjaciół Misji. Wiele osób zgromadziło się również na różańcu misyjnym, który był odmówiony w 5 językach: hiszpańskim, francuskim, łacińskim, polskim i ukraińskim. Dziękujemy wszystkim za życzliwe przyjęcie.

o. Mariusz Bosek OMI

czytano: 623 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2019-10-22 22:28:13

Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna