Niedziela Misyjna w Katowicach i Kodniu

Strona główna » Aktualności » Niedziela Misyjna w Katowicach i Kodniu

wielkość tekstu: A | A | A

W ostatnią niedzielę  przebywaliśmy we wspólnocie parafialnej św. Anny w Katowicach na Nikiszowcu. Jest to dzielnica, która ma juz 110 lat. Została zaprojektowana przez niemieckich projektantów i wybudowana specjalnie dla rodzin górników, którzy pracowali w kopalni "Wieczorek" (obecnie już zamkniętej). Są to tzw. familoki - miesjce zabytkowe, bardzo znane, a po remontach cieszące się jeszcze większym zainteresowaniem.

Słowo Boże głosił o. Wiesław Chojnowski i o.Mariusz Bosek z udziałem kleryka Douglasa z Kamerunu. Przyjechał on przed trzema miesiącami do Polski, wraz z innymi trzema klerykami, by odbyć swoją formację teologiczno-filozoficzną i przygotować się do kapłaństwa. Nauka języka polskiego przynosi u niego duże efekty -  potrafi już czytać, sporo rozumie i ma łatwość komunikacji. W czasie mszy św. czytał Słowo Boże, co bardzo zaskoczyło wiernych, którzy mogli usłyszeć język polski z ust Afrykańczyka. Podczas spotkania z przedstawicielami kółka misyjnego opowiadał o sobie i realiach swojego kraju. Pochodzi Duala, z katolickiej rodziny wielodzietnej (jest ich siedmioro). W jego kraju mówi się 115 językami; podstawowe to francuski i angielski. Jego językiem plemiennym jest "gimba". W tym też języku podczas nabożeństwa majowego odmówił dziesiątkę różńca w intencji misji.
Wraz z nim przyjechali jeszcze inni klerycy: z Nigeri, Zimbabue (
Zimbabwe) oraz z  RPA. Będą pojawiali się oni podczas niedziel misyjnych szczególnie w okresie wakacyjnym.

Tego dnia spotkała nas też nietypowa przygoda. Podczas naszej nieobecności, kiedy pojechaliśmy odwiedzić współbraci w klasztorze oblackim, rozpętała się burza, wiatr porwał nasz namiot misyjny i przeniósł na środek placu. Uratowała go młodzież, która przechowała go do naszego powrotu.

W gronie przyjaciół misji pojawiło się 35 nowych członków. Diecezjalne koło misyjne, które działa przy parafii wyraziło chęć współpracy i włączenia się w projekty i akcje Prokury Misyjnej.

                                                                                                  *****

Drugą placówką, którą odwiedziliśmy tej niedzieli był Kodeń, gdzie odbyło się Regionalne Spotkanie Przyjacił Misji. Animował je o.Marian Lis - dyrektor Prokury Misyjnej wraz z zaproszonymi gośćmi: klerykiem Hiacyntem z Nigerii (jedenym z czterech, którzy przyjechali na studia do Polski) i  o.Vadymem pracującym na Ukrainie. Wzięło w nim udział około 200 osób z różnych części Polski,  głównie z Lubartowa, z Siedlec, z Kodnia i okolicznych miejscowości. Obecna była również s.Franciszka z Prokury Misyjnej.

Podczas spotkania o.Marian prezentował film, który ukazuje problem zabijania bliźniąt na Madagaskarze. Związane jest to z tradycyjnymi wierzeniami Malgaszy, którzy uważają, że bliźniaki nie są błogosławiństwem, ale przekleństwem.

czytano: 628 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2019-05-23 15:53:27

Katowice św. Anna Ilość zdjęć w galerii: 19
dalej 
Kodeń V 2019 Ilość zdjęć w galerii: 3
dalej 
Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna