SIŁACZKI ŻYCIA. Kobiety na misjach w „Misyjnych Drogach”.

Strona główna » Aktualności » SIŁACZKI ŻYCIA. Kobiety na misjach w „Misyjnych Drogach”.

wielkość tekstu: A | A | A

Kobiety i ich sytuacja w krajach misyjnych oraz krajach tzw. Trzeciego Świata zmagania o ich godność, dostęp do edukacji, służby zdrowia czy czystej wody, a także misyjne sanktuaria maryjne to najważniejsze treści kolejnego wydania dwumiesięcznika misyjnego.

„Kobiety są bardzo potrzebne Kościołowi. Ba, bez nich jego funkcjonowanie, tak jak i funkcjonowanie społeczeństw nie byłoby możliwe. Nie potrafię wyobrazić sobie świata bez geniuszu kobiety, jak mówił jan Paweł II, umieszczonego w mamach, siostrach, babciach, ciotkach, koleżankach czy kuzynkach. Cieszy fakt, że w krajach chrześcijańskich jako pierwszych otrzymały prawa wyborcze, dostęp do edukacji i służby zdrowia, możliwość prowadzenia pojazdów – co nawet dziś nie jest takie oczywiste. Prywatnie dodam: szkoda, że tak późno” – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. – „Nie można sobie wyobrazić misji bez kobiet. (…) Kobiety rodzą i wychowują dzieci. Dbają o rodziny. Ciężko pracują. Przekazują wiarę. zmagają się o edukację, zdrowie, z okolicznościami przyrody, a czasem stawiają mężczyzn do pionu. Siłaczki życia. Kiedy im ciężko, po prostu idą do Maryi” – kontynuował.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Beata Zajączkowska, Damian Szumski MSF, Mariola Krystecka, ks. Tomasz Grzyb, Justyna Janiec-Palczewska, Paweł Kaczmarek OSPPE) opisali sytuację kobiet na różnych kontynentach, ze szczególnym uwzględnieniem społeczeństw naturalnych, a także misyjne sanktuaria maryjne. W piśmie można również przeczytać analizę misjologiczną pielgrzymek papieża Franciszka do krajów muzułmańskich: Maroka i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Magdalena Rzym, Symeon Stechera OFM). Znajdziemy także wypowiedzi ekspertów dotyczące kobiet i przeobrażenia ich roli w społeczeństwach tzw. Trzeciego Świata autorstwa Małgorzaty Terlikowskiej, Anny Meiser i Eweliny Stasińskiej.

W 195. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Kasprem M. Kaproniem OFM i Ewą Gawin. Dotyczą one roli kobiet w Kościele misyjnym oraz potrzeby rozszerzenia, szczególnie w Ameryce Łacińskiej, ich zaangażowania liturgicznego. W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono wersety Koranu dotyczące Maryi.

W odnowionej szacie graficznej pisma znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Mąż nie traktował jej zbyt dobrze, więc został sam: ze swoimi krzykami i ciosami w twarz. Sandra wzięła plecak i pojechała na południe. W Puebli, drugim największym mieście w Meksyku, studiowała teatr.” – To fragment zapisków Wojciecha Ganczarka ze spotkań z kobietami czynu Ameryki Łacińskiej. Natomiast reportaż małżeństwa Luizy Stosik-Turek i Bartosza Turka dotyczy Wielkanocy w Meksyku: – „Od Niedzieli Palmowej zaczynają się tu wyjątkowo huczne i widowiskowe obchody Świąt Wielkanocnych. W Wielką Środę mieszkańcy gromadzą się na lokalnym targu, by przygotować świąteczne zapasy. Trudno się przecisnąć. Trzeba uważać na kieszonkowców. Ale kluczowym dniem całych przygotowań jest oczywiście Wielki Piątek”.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Chata Medyka” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami La Réunion. Opublikowano także felietony Justyny Nowickiej oraz Michała Józwiaka. Wśród autorów jest również Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

MW OMI/Poznań (KAI)

czytano: 622 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2019-04-30 17:33:59

Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna