Niedziela Misyjna w Tychach i w Lisowicach

Strona główna » Aktualności » Niedziela Misyjna w Tychach i w Lisowicach

wielkość tekstu: A | A | A

Niedziela Chrztu Pańskiego (13 stycznia) obchodzona była również w niektórych parafiach jako niedziela misyjna.

U św. Rodziny w Tychach było bardzo misyjnie, gdyż całe Tychy przeżywały "nalot" misjonarzy z Ukrainy, którzy w wielu parafiach głosili Słowo Boże i prosili o wsparcie dla swoich wspólnot. Podczas niedzielnych mszy animację misyjną prowadził ks. Siergiej z parafii pw. św. Michała Archanioła ze Lwowa. Był on też obecny na spotkaniu opłatkowym Przyjaciół Misji oblackich, gdzie dzielił się problemami kościoła ukraińskiego. Wzbudziło to duże zainteresowanie, pojawiło się wiele pytań dotyczących sytuacji na Ukrainie i życia zwykłych ludzi. Nie zabrakło też rozmowy na temat sytuacji kościoła prawosławnego, w związku z propozycjami utworzenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Swoją obecność zaznaczył też ks. proboszcz Adam Pukocz, który swoją grą na gitarze podtrzymywał wspólny śpiew kolęd. Był też czas na bieżące sprawy misyjne, które przekazywał o. Mariusz Bosek. Pojawiło się pytanie o powołania oblackie... w Polsce liczba jest ostatnio stała - co roku około 10 kandydatów  wstępuje do nowicjatu oblackiego. Są też klerycy z Białorusi, z Ukrainy,  co czyni je w pewnym sensie seminarium międzynarodowym. Przyszły również prośby o przyjęcie na studia 4 kandydatów z Kamerunu i z RPA.
Wielkie zainteresowanie wzbudziła, opowiedziana przez o.Mariusza, historia o.Mikołaja pochodzącego z Czadu, a pracującego w Kamerunie. Jest on pierwszym czarnoskórym, który ukończył oblackie seminarium.

Ks. Siergiejowi w ramach pomocy misyjnej zostały przekazane przybory szkolne zebrane w jednej z tyskich szkół.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim za obecność i życzliwość. Wspomnienia dotyczące naszych wcześniejszych akcji i głoszonego Słowa są żywym świadectwem troski o misje.

W Lisowicach natomiast animację misyjną prowadził o.Wiesław Chojnowski. Gościem specjalnym był barat Sebastian Jankowski z Ukrainy, który z konieczności przebywa w Polsce, w celu odnowienia wizy.

czytano: 600 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2019-01-15 14:12:43

Opłatek u św. Rodziny w Tychach Ilość zdjęć w galerii: 11
dalej 
Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna