Święto ubogich w Kijowie

Strona główna » Aktualności » Święto ubogich w Kijowie

wielkość tekstu: A | A | A

Ogłoszony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich przypadał w tym roku w niedzielę 18 listopada. Był obchodzony w Kościele po raz drugi. W tym dniu Caritas-Spes Ukraina zorganizowała w Kijowie uroczysty obiad dla biednych i bezdomnych. W tym szczególnym święcie wzięło udział niemal 200 osób– ubogich, ale także kardynał i biskupi, siostry zakonne, misjonarze i wielu ludzi dobrej woli, pragnących pomóc najbardziej potrzebującym.

Za organizację obiadu dla biednych 18 listopada 2018 r. odpowiedzialny był brat Sebastian Jankowski, misjonarz oblat Maryi Niepokalanej, a mecenasem tego wydarzenia była Nuncjatura Apostolska w Kijowie. Brat Jankowski od wielu lat na co dzień służy ubogim na ulicach i dworcach Kijowa; jest dyrektorem projektu „Kuchnia dla bezdomnych” w ramach działalności Caritas-Spes.

Obiad odbył się w jadalni klasztoru sióstr Matki Teresy z Kalkuty – Misjonarek Miłości. Siostry Misjonarki kilka razy w tygodniu karmią tam najbardziej ubogich i służą im na co dzień różnorodną pomocą – medyczną, prawną, duchową...

Na spotkanie z ubogimi przyjechał szczególny gość – Jego Eminencja kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który w tych dniach przebywał na Ukrainie. Kardynał Turkson przewodniczy watykańskiej dykasterii, która zajmuje się właśnie osobami i społeczeństwami dotkniętymi różnego rodzaju formami ubóstwa, prześladowania czy zniewolenia. Odwiedził wschodnie tereny Ukrainy, gdzie realizowane są papieskie projekty pomocowe dla uchodźców z Donbasu. Następnie w Kijowie, akurat w Światowy Dzień Ubogich, bezpośrednio spotkał się z ukraińskimi ubogimi na obiedzie zorganizowanym przez brata Sebastiana.

Do zgromadzonych tam osób skierował bardzo ciepłe słowa pozdrowienia od samego Ojca Świętego Franciszka i wyjaśnił, iż papież naucza, by dostojnicy kościelni nie patrzyli na ludzi z balkonów, ale „powinniśmy z tych balkonów zejść, aby być między ludźmi i z ludźmi”. Jakby naocznie przedstawiając to dążenie Kościoła, by być blisko ludzi, kardynał spontanicznie zaśpiewał pieśń „Follow me where I go” („Pójdź za mną, dokąd ja idę”), a potem zaczął nalewać do talerzy zupę bezdomnym.

Na obiedzie dla ubogich obecny był też nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Claudio Gugerotti oraz kilku biskupów różnych diecezji ukraińskich: bp Leon Dubrawski, bp Stanisław Szyrokoradiuk, bp Jan Sobiło i bp Edward Kawa. Uczestniczyli w tym spotkaniu również dyrektor Caritas-Spes Ukraina ks. Petro Żarkowski, misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej z Kijowa i Obuchowa (o. Arkadiusz Cichla, o. Aleksander Zieliński) i duża grupa wolontariuszy. Głównymi bohaterami tego dnia byli jednak sami ubodzy, których przy suto zastawionym stole było około 170 osób.

Br. Sebastian Jankowski nie zorganizował tego święta dla biednych sam; pomagali mu współpracownicy. Jednym z nich jest kleryk Łukasz Orłowski OMI z Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów M.N. w Obrze w Polsce, który przez rok przebywa na praktyce misyjnej w Kijowie. Łukasz posługuje w parafii św. Mikołaja i z zaangażowaniem regularnie współpracuje z  oblacką wspólnotą medialną. Na spotkaniu dla bezdomnych 18 listopada miał możliwość służyć ubogim, pomagając w rozdawaniu ciepłego posiłku oraz podarunków.

Biedni nie odeszli ze spotkania z próżnymi rękami. Otrzymali dary w postaci ciepłej bielizny, czapek, rękawiczek, środków czystości, artykułów podstawowej potrzeby itp. Największym jednak darem była dla nich dobroć i miłość, jakiej doświadczyli, wspólnota, modlitwa, spotkanie z pasterzami Kościoła, a także dawka kultury - wystąpił dla nich chór “Inspiratum” z klasycznymi, głębokimi utworami światowego repertuaru muzyki religijnej.         

czytano: 856 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2018-12-29 22:52:45

Święto ubogich w Kijowie Ilość zdjęć w galerii: 13
dalej 
Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna