,,ODNALEZIENI W RUINACH"

Strona główna » Aktualności » ,,ODNALEZIENI W RUINACH"

wielkość tekstu: A | A | A

Każdy pamięta pewnie taki moment w życiu, gdy po podróży wraca do domu. Przywozimy wówczas doświadczenia wynikające z przebytej drogi, rozmowy z drugim człowiekiem, czy nawet dialogu z własnymi myślami.

My, uczestnicy tegorocznych wczasorekolekcji, zebraliśmy właśnie takie doświadczenia, by wykorzystać je w pracy na rzecz misji. Pobyt w Częstochowie był niewątpliwie owocnym  czasem. Wykorzystaliśmy go w pełni nie tylko w aspekcie duchowym, ale i rekreacyjnym. Podczas jednego ze wspólnych spotkań mieliśmy okazję poznać tajniki prowadzenia stron internetowych poświęconych misjom i organizacjom non - profit. Dowiedzieliśmy się, co można zrobić, aby mogły jeszcze lepiej spełniać swoją rolę i być bardziej funkcjonalne. Podobnie jak dbamy o odnowę naszego ciała i ducha, postanowiliśmy również odświeżyć  „duszę” naszych stron internetowych by treści w nich podawane  przyciągały, poruszały i zachęcały do współpracy. Czy wiesz, że 90% odwiedzających nasze strony to ludzie młodzi? Poszukiwaliśmy więc nowych form przekazywanych treści by dotrzeć do nich,  zainteresować  tematyką misji oraz podawać wiadomości w sposób atrakcyjny.  Niewiele bowiem już nas zaskakuje w życiu codziennym. Mimo wszystko chcemy naszą misyjną codzienność przestawiać w taki sposób, by pozyskiwać nowych przyjaciół misji i tych którzy będą wspierać nasze działania swoją modlitwą i pracą np. poprzez wolontariat.

Na początku przywołaliśmy motyw podróży. Ten nasz wspólny czas był drogą w znaczeniu dosłownym, jak i przenośnym. Jest to opowieść, która ma swój początek u Matki, podobnie jak droga życia każdego człowieka. Dlatego właśnie spotkaliśmy się w Częstochowie, gdzie mieszka nasza Mama z Nieba. Dla nas młodzieży ważną częścią wędrówki jest poznawanie drogi, którą przebyli nasi przodkowie, czyli wyciąganie wniosków z historii. Jasna Góra to przecież miejsce, gdzie Polska zawsze była wolna, zawsze wierna Matce Bożej.

Zainspirowani doniosłością odległych czasów ruszyliśmy do pobliskiego zamku w Olsztynie, niegdyś prześwietnej warowni Kazimierza Wielkiego - dziś zniszczonej przez potop wrogiej armii. Jego ruiny mówią wiele o historii naszej ojczyzny. Otaczający wzgórze zamkowy piasek zdaje się po części go pochłaniać, rośliny porastają śnieżne wapienie, ptaki drapieżne budują gniazda w wysokich wieżach. To nie ma być jednak opowieść o wędrówce czasu. Jak zatem wyglądała nasza wędrówka?

Podjęliśmy ciężką próbę wejścia na sam szczyt wzgórza. Droga była trudna. Zdarzało się, że każdy szedł własną drogą, zdarzało się, że potrzebował pomocy drugiej osoby, by nie upaść. Gdy dotarliśmy na górę, to wyżej nie było niczego poza nieskończonym niebem. Nasz świat był w odległym dole. To, co nisko, przy ziemi wydawało się nie mieć znaczenia. W tym miejscu przychodzi na myśl porównanie tej naszej wędrówki do wędrówki,  której celem jest Niebo - zbawienie.

Będąc jeszcze na dole powinniśmy zastanowić się, czy chcemy naśladować Maryję, podjąć wyzwanie i zacząć z Nią się wspinać. Trzeba jednak pracować nad sobą, doskonalić umiejętność wspinaczki…

Będąc już na górze spoglądamy na otaczające nas pozostałości zamku i myślimy o wielu naszych porażkach oraz pomyłkach życiowych, które one nam przypominają. Przez chwilę ogarnia nas smutek i może jakaś nuta zniechęcenia, ale przecież czujemy dziś bardziej niż wczoraj obecność Tej, która wraz z nami się wspinała i nigdy nas w drodze nie opuściła.

Dziękujemy Ci Maryjo, że to Ty nas odnalazłaś w ruinach naszych błędnych wyborów.

Niech nas strzeże, niech nam sprzyja

-z Synem swoim Panna Maryja

Szczególne podziękowania składamy Siostrom Słżebniczom NMP Niepokalanie Poczętej, które gościły nas pod swoim dachem. Urzekła nas serdeczność i życzliwość przełożonej - siosty Consolatrix, która zatroszczyła się o nas jak matka. Bóg zapłać!!!

czytano: 559 razy

autor: misje-oblaci.pl

data dodania: 2018-07-18 10:36:57

Odnalezieni w ruinach - 2018 Ilość zdjęć w galerii: 29
dalej 
Zapewniamy
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Pieśń skomponowana przez o. Nicolasa z Madagaskaru. Jest to pieśń o powołaniu, wykonana wraz z klerykami z naszego malgaskiego seminarium.dalej 

PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 830-65-17; 830-76-31
e-mail: prokmis@oblaci.pl

 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop3
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop2
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.07_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.06_pop
 • WhatsApp_Image_2021-07-18_at_18.40.04_pop2
1 maja 1969 r. pierwsza grupa polskich Oblatów Maryi Niepokalanej udała się do Kamerunu Północnego, gdzie już od 1946 r. pracowali francuscy oblaci. Wtedy właśnie zakiełkowała idea pomocy polskim oblatom udającym się na misje ad gentes. Misje wymagają wiele modlitwy, ofiarowanego cierpienia, dobrych uczynków a także pomocy materialnej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna